Asuinpaikka sijaitsee Pielisen länsirannalla olevan Hirviniemen eteläosassa, Hirvilahden pohjoisrannalla, rannasta noin 160 metrin päässä, Hirviniemen risteyksestä 220 metriä koilliseen. Paikka on Hirviniemeen johtavan tien itäpuolella olevan pienehkön hiekkakuopan etelälaidalla, jossa löytöjä kerättiin metsänlaikutusalueelta noin 20 x 30 metrin alueelta.
Luonti: 11.12.2003
Tutkimukset
Petro Pesonen inventointi 2003
Löydöt: KM 34138 kvartsia
Huomautuksia: Marinniemen mahdollinen kivikautinen asuinpaikka löytyi Enon inventoinnissa 4.9.2003. Mukana inventoimassa oli allekirjoittaneen kanssa arkeologi Eeva-Riitta Majoinen. Asuinpaikka sijaitsee Pielisen länsirannalla olevan Hirviniemen eteläosassa, Hirvilahden pohjoisrannalla, rannasta noin 160 metrin päässä, Hirviniemen risteyksestä 220 metriä koilliseen. Paikka on Hirviniemeen johtavan tien itäpuolella olevan pienehkön hiekkakuopan etelälaidalla, jossa löytöjä kerättiin metsänlaikutusalueelta. Paikalla on loiva muinaisrantatörmä ehkä 102-103 mmpy korkeudella, jonka päällä terassilla löytöjä oli. Kvartsit ovat hieman epämääräisiä siten, että ne vaikuttavat ainakin osin enemminkin murskaantuneilta kuin isketyiltä. Joukossa on kuitenkin selvempiäkin iskoksia. Löytöjä oli noin 20 x 30 metrin laajuisella alueella. Maaperä alueella on hiekkapohjaista soraa, jonkin verran myös kiviä.
Luonti: 12.12.2003
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.