Historiallisen ajan talonrauniokohde sijaitsee Pielisjoen Alusveden etelärannalla olevan Paavilanniemen länsirannalla aivan Kontiolahden rajalla. Paikalla on kahden talon kivijalat sekä yksi kiviröykkiö, ympäristö on ollut niittynä tai peltona.
Luonti: 12.12.2003
Tutkimukset
Petro Pesonen inventointi 2003
Huomautuksia: Paavilanniemen historiallisen ajan talonpaikka tarkastettiin Enon inventoinnissa 28.9.2003. Kohde sijaitsee Pielisjoen Alusveden etelärannalla olevan Paavilanniemen länsirannalla aivan Kontiolahden rajalla. Paikalla havaittiin sekametsässä noin 25 metriä rannasta 4,5 x 7 metrin kokoinen kivijalka, ehkä tuvan rauniot. Isomman talon rauniot ovat tästä pohjoiseen. Tästä talosta on jäljellä liuskekivistä tehty 9 x 6 metrin kokoinen kivijalka, joka on vielä puolisen metriä korkea. Myös huoneiden sisäseiniä kannattamaan rakennetut kivijalat ovat näkyvissä. Sisällä on kivistä ja tiilistä rakennettu uuni, joka on vielä yli 2 metriä korkea. Myös kuistissa on ollut kivijalka. Ainakin alueen eteläosassa on ollut peltoa tai niittyä ja siellä on myös pieni, halkaisijaltaan noin 2 metrin kokoinen kiviröykkiö noin 15 metriä joen rannasta. Röykkiön korkeus on noin 60 cm.
Luonti: 12.12.2003
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.