Kallunmäen kirkkotarhan pohjoispuolella on mahdollisen rintavarustuksen jäännöksiä. Kirkkotarhan aidasta 10-30 m pohjoiseen ja koilliseen on matala, alle puolen metrin korkuinen kaareva maavalli. Mikäli varustus on tehty puolustustarkoituksiin, vallin takana on ollut tykkipatteri. Sen länsipäästä lähtee matala, noin 20 metriä pitkä ojantapainen kaivanto länteen. Tästä kaivannosta kymmenkunta metriä pohjoiseen, alempana rinteessä on toinen, samansuuntainen muutamaa metriä em. pidempi kaivanto. Kaivannot saattavat olla jälkiä puisesta rintavarustuksesta.
Mahdollisen varustuksen läheisyydessä on ollut kirkko ja hautausmaa 1640-luvulta aina vuoteen 1847, jolloin Kerimäen nykyinen kirkko valmistui. Varustukset lienevät peräisin Turun rauhan (1743) jälkeiseltä ajalta, jolloin Savonlinna oli venäläisten hallussa ja raja kulki viitisen kilometriä läheisestä Kataanmäestä (ks. kohde Kerimäki Kataanmäen varustukset) koilliseen niin, että tärkeä Punkaharjulle vievä tie jäi Venäjän puolelle.
Luonti: 9.3.2004 Viimeisin muutos: 29.1.2007
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.