Vahvasti sammaloitunut tervahauta Nummi-Pusulan koillisosassa Isojärven länsirannan keskivaiheen niemessä, hiekkaisen rantatöyrään reunassa. Se on halkaisijaltaan n. 4 m ja metrin syvä. Rannanpuoleisella reunalla on juoksutusaukko. Koepistossa keskellä oli runsaasti hiiltä.
Vuonna 2019 tehdyssä tarkastuksessa tilanne ennallaan. Kohde vaikeasti havaittavissa kasvillisuuden vuoksi. Maastossa nähtävissä hiiltä.
Luonti: 18.10.2004 Viimeisin muutos: 15.10.2019
Tutkimukset
Miikka Haimila inventointi 2004
Huomautuksia: Nummi-Pusula. Ranta-asemakaavojen muutosten arkeologinen inventointi, kohde 1. Alue 3.
Luonti: 18.10.2004
Sari Mäntylä-Asplund tarkastus 2019
Huomautuksia: Rakennushankkeen yhteydessä tehty katselmus.
Luonti: 15.10.2019
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.