Jyrkän muinaisrantatörmän päällä Ätäskö-järven Koivikkolahdenselän lounaisrannalla on kaksi kuoppaa tai painannetta järven rantaan johtavan metsäautotien varrella. Järven rantaan on kuopista n. 300 metriä, välissä on suota. Ukotiinkangas on Salpausselän laidan hiekkakangasta. Ensimmäinen painanne on halkaisijaltaan n. 4-5 metriä ja siihen tehdyssä koekuopassa oli heti turpeen alla vahvasti hiiliä. Kyseessä lienee hiilimiilu. Toinen kuoppa on lähempänä em. metsäautotietä, se on pitkulainen, mitoiltaan n. 3 x 2 metriä ja sen ympärillä on vallit. Kuoppa ei vaikuta kovin vanhalta.
Luonti: 28.12.2004 Viimeisin muutos: 14.11.2006
Tutkimukset
Petro Pesonen inventointi 2004
Huomautuksia: Kohde tarkastettiin Kiteen inventoinnissa 18.5.2004. Jyrkän muinaisrantatörmän päällä Ätäskö-järven Koivikkolahdenselän lounaisrannalla on kaksi kuoppaa tai painannetta järven rantaan johtavan metsäautotien varrella. Järven rantaan on kuopista n. 300 metriä, välissä on suota. Ukotiinkangas on Salpausselän laidan hiekkakangasta. Ensimmäinen painanne on halkaisijaltaan n. 4-5 metriä ja siihen tehdyssä koekuopassa oli heti turpeen alla vahvasti hiiliä. Kyseessä lienee hiilimiilu. Toinen kuoppa on lähempänä em. metsäautotietä, se on pitkulainen, mitoiltaan n. 3 x 2 metriä ja sen ympärillä on vallit. Kuoppa ei vaikuta kovin vanhalta. Kuoppien GPS-koordinaatit:
1) p= 6887408, i= 3653892
2) p= 6887139, i= 3654118
Luonti: 10.1.2005
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.