Asuinpaikka sijaitsee Puruveden itäosassa, Siikasaarenselän vesialueella olevan Siikasaaren eteläosassa, noin 25 x 50 m laajuisella alueella. Pohjoisessa asuinpaikka rajautunee ylöspäin viettävän rinteen juurelle, muualla luonnollisena rajana on pidettävä muinaista rantaviivaa. Alue on maisemallisesti kaunista mäntykangasta ja paikalta avautuu näkymä Siikasaarenselälle.
Luonti: 3.3.2005 Viimeisin muutos: 15.5.2006
Tutkimukset
Petro Pesonen inventointi 2004
Huomautuksia: Asuinpaikka tarkastettiin Kesälahden inventoinnissa 10.6.2004. Mukana oli venekuskina toiminut kiteeläinen Seppo Suomalainen. Siikasaari sijaitsee Puruveden Siikasaarenselällä, aivan Kesälahden ja Punkaharjun rajalla. Saari on kaunis, maastoltaan ehjä, jonka laitamia kiertää kaksi muinaisrantaterassia, toinen hieman nykyistä rantatörmää ylempänä ja toinen vielä tätä korkeammalla. Aiemmat löydöt saarelta ovat tarkastuskertomuksen mukaan erodoituneesta rantatörmästä saaren etelärannalla. Tein ympäri saarta rantaterasseille koekuoppia löytämättä kuitenkaan mitään muuta kuin alemman muinaisrantatörmän päältä hyvin punaista hiekkaa. Ylempänä maaperä on pääosin kivistä moreenia. Inventointi ei siis tuonut juurikaan lisättävää vanhoihin tietoihin.
Luonti: 3.3.2005
Kirsi Sipiläinen ja Kreetta Lesell tarkastus 2003
Löydöt: KM 34249
Huomautuksia: Löydöt: saviastian paloja 7 kpl. Kreetta Lesell ja Kirsi Sipiläinen kävivät tarkastamassa kohteen, jonka Sulo Strömberg ja Heimo Paakkinen olivat havainneet ja havainnostaan Lesellille ilmoittaneet. Strömberg ja Paakkinen olivat mukana oppaina tarkastusmatkalla. Asuinpaikka sijaitsee Siikasaaren eteläosassa, n. 25 x 50 m laajuisella alueella. Pohjoisessa asuinpaikka rajautunee ylöspäin viettävän rinteen juurelle, muualla luonnollisena rajana on pidettävä muinaista rantaviivaa. Tässä yhteydessä diarioidut löydöt otettiin talteen saaren eteläreunasta kohdasta, jossa muinainen rantatörmä on erosoitunut.
Luonti: 3.3.2005 Viimeisin muutos: 5.9.2005
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.