Kourutaltta (KM 3607) on löytynyt kirkonkylästä Lindkullan tilan riihen läheisyydestä. Vuoden 1971 inventoinnissa ei paikalta löydetty mitään kiinteään muinaisjäännökseen viittaavaa.
Kohde tarkastettiin 2007 inventoinnissa. Paikalla on loiva, lounaaseen laskeutuva peltorinne, jonka keskellä on pieni metsittynyt moreeninyppylä, jolla Lindroosin riihi on ilmeisesti joskus sijainnut. Peltorinteen yläosassa on havaittavissa loiva terassi, jonka yläpuolella maalaji on hiekansekaista. Metsikön itä- ja eteläreunalta löytyi kvartsi-iskoksia ja palaneita kiviä n. 25 m mpy korkeuskäyrältä ja hieman sen yläpuolelta. Kohde lienee osittain tuhoutunut peltoviljelyn vaikutuksesta.
Luonti: 1.8.2005 Viimeisin muutos: 20.3.2008
Tutkimukset
Lauri Pohjakallio inventointi 1971
Huomautuksia: Inventointikertomuksen kohde 8, peruskartta 2043 08 Kerava
Huom! Karttamerkintä ja kertomuksessa ilmoitettu y-koordinaatti eivät täsmää. Y-koordinaatti osoittaa n. 100 m liikaa länteen.
Luonti: 6.2.2006 Viimeisin muutos: 13.2.2006
Satu Koivisto inventointi 2007
Luonti: 14.6.2007
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.