Kohde sijaitsee Suovunselän itärannalla, Oininginlammen pohjoispuolella, rannasta 100 m päässä. Oininginlampi ja Suovunselkä ovat olleet Kyyveden osia 1800-luvun järvenlaskuun asti. Oininginlammen pohjoispuolella on luoteeseen suuntautuva, noin 0,4 km pitkä ja 0,2 km leveä mäki. Maaperä on hiekkaa. Mäellä kasvaa mäntymetsää. Mäen luoteispäähän tulee metsäautotie lounaasta Pohjalahdentieltä. Tie kaartaa mäen pohjoisreunaa pitkin ja jatkuu itään. Mäen pohjoispuolella on laajoja soita.
Asuinpaikka löytyi vuoden 2006 inventoinnissa. Mäen kaakkoispäässä olevan harjanteen kärkeen kaivetuista koekuopista on löytynyt kvartsi-iskoksia ja palanutta luuta. Kuopissa on havaittu myös tummaa likamaata. Maasto asuinpaikalla on ehjää. Asuinpaikka on maaston muotojen perusteella todennäköisesti pienialainen ja rajoittuu muutaman aarin laajuiselle tasanteelle, jolle koekuopat on kaivettu.
Luonti: 28.11.2006 Viimeisin muutos: 26.1.2007
Tutkimukset
Antti Bilund inventointi 2006
Löydöt: KM 36357:1-3
Huomautuksia: Löydöt: kvartsi-iskoksia ja palanutta luuta.
Luonti: 28.11.2006 Viimeisin muutos: 26.1.2007
M. Koponen tarkastus 2023
Huomautuksia: Alue ennallaan.
Luonti: 13.7.2023
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.