Asuinpaikka sijaitsee Nuolinginjärven keskiosassa, etelään pistävän Ropunniemen kärjessä. Ropunniemi ja sitä vastapäätä oleva Lukkarinniemi kuuluvat vinosti järven poikki kulkevaan harjuun. Ropunniemen puolella harju on enimmäkseen jyrkkärinteinen, kapeaharjainen ja maa-ainekseltaan sora- ja kivipitoinen. Niemen kärjessä maa-aines on hiekkaa. Puusto on mäntyvaltaista.
Asuinpaikka löytyi koekuopituksessa. Löydöt ovat kvartsi-iskoksia ja palanutta luuta. Inventointilöytöjen perusteella asuinpaikka rajoittuu noin 2 metriä järven pinnan yläpuolella olevalle tasanteelle ja ulottuu harjun suunnassa noin 20-30 metriä.
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.