Porfyriittiydin löytyi Hiittenharjun ja Hiirijärven kylän välisestä hiekkakangasmaastosta noin 1,7 km Hiittenharjun hiekkakuoppa H:sta lounaaseen. Alueen maasto on jäkälää kasvavaa mäntymetsää ja ydin löytyi lenkkipolun kuluttamasta urasta. Löytökohdan vieressä on suuri painanne, johon tehdystä koepistosta ei kuitenkaan tullut asumiseen viittaavia merkkejä. Kyseessä on Hiittenharjun rinteillä yleisesti esiintyvä dyynimuodostelma, jonka hiekkaterassien lomassa on rinteen suuntaisia luonnon muovaamia painanteita.
Syksyllä 2023 paikalle tehtiin tarkastus, jossa maastoon raivatun tielinjan kohdalta, poluilta ja muualta missä maan pinta oli rikkonaista, löydettiin useasta paikasta porfyriititi- ja kvartsi-iskoksia, palaneita kiviä sekä palanutta luuta. Paikka kuulunee samaan Pyheensillan kulttuurin asutusvyöhykkeeseen kuin Palokangas 1.
Luonti: 30.11.2006 Viimeisin muutos: 27.9.2023
Tutkimukset
Taisto Karjalainen inventointi 2006
Löydöt: KM 36376, porfyriittiydin
Huomautuksia: Inventointikertomuksen s. 51
Luonti: 30.11.2006 Viimeisin muutos: 31.12.2007
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.