Kvartsilöytöpaikka sijaitsee Kärkölän kylässä Saloveden pohjoisrannalla Rantalan talosta 30 metriä länteen pienen peltotilkun länsireunassa. Matkaa järven rantaan on noin 15 metriä. Rantalan pihan läpi kulkee Sammaltie. Saloveden korkeus on 117, 3 m mpy. Maasto on pienen lahden pohjukassa etelään loivasti viettävä rinne. Maaperä on hiekkainen ja kivinen.
Vuoden 2007 inventoinnissa Saloveden pohjoisrantaa tarkastettiin, koska arveltiin, että Kärkölän Syrjälästä löytynyt kiviaseen kappale voisi olla jostain näiltä seutuvilta. Rantalan talon pienestä rantapellosta (perunamaasta) löytyi yksi hyvälaatuinen kvartsin kappale. Pellossa oli muuten kiveä, mutta ei kvartsia. Paikalla voisi olla kivikautinen asuinpaikka, koska kylästä on kivikautisia irtolöytöjäkin, mutta muuta ei yhden iskoksen lisäksi onnistuttu löytämään.
Luonti: 16.7.2007
Tutkimukset
Johanna Seppä inventointi 2007
Löydöt: KM 36681 kvartsia
Huomautuksia: Inv. nro 50.
Luonti: 16.7.2007
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.