Hautaröykkiön jäännökset pienellä kalliokumpareella korkean Kallavuoren pohjoisosan laella, kolmiomittaustornin jäännöksen vieressä, siitä noin 9 askelta itään. Röykkiö on kukkulan länsireunalla, jyrkänteestä noin 30 askelta. Paikalta on komea näköala länteen. Röykkiö on jo muinoin hajoitettu, mutta sen pohjakivet ovat sammalen ja jäkälän alla. Osa kivistä on näkvissä. Etelästä pohjoiseen kiviä on noin 6,5 m matkalla. Päällä kasvaa männyn taimia. Noin 300 m etäisyydellä on kallionlouhintaa.
Luonti: 16.11.2007 Viimeisin muutos: 16.11.2007
Tutkimukset
Heljä Brusila tarkastus 2007
Huomautuksia: Röykkiönjäännös löytyi sattumalta, kun alueelta oli turhaan etsitty kalliomaalausta, josta löytäjä oli kuullut puhuttavan.
Luonti: 16.11.2007
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.