Kohde sijaitsee Tokolassa Junkalantien Tokolansillan läheisyydessä Tokolan koskella. Toiminnassa oleva, vanhan myllyn paikalla on lautarunkoinen sähkömylly, joka perustettu betonikivijalalle. Koskessa on jäänteitä myllypadosta.
SuurLohtaja II teoksen mukaan Tokolankoskella olisi ollut mylly jo vuonna 1786. Se esiintyy vielä vuonna 1855 myllyveroluettelossa eli se on ollut käytössä 1800-luvulla. Vuonna 1873 sahanomistaja Otto Herman Roos syytti talokasta Matti Tokolaa myllypadon korottamisesta. Kanne kuitenkin raukesi, koska väitettä ei voitu näyttää toteen. Padossa on aukko, joka aukaistiin uittoa varten.
Nykyinen sähkömylly on rakennettu vuonna 1977 sitä edeltäneen myllyn tilalle. Vanha kiviperustus on hävitetty. Uusi perusta on betonista. Myllyssä säilytetään vanhan myllyn tuuttia ja koteloa. Ne ovat vuodelta 1909. Lisäksi myllyllä on hammasratas (1935) ja turbiinin alaosa. Nykyinen koneistus on ostettu Toholammilta vuonna 1977 ja generaattori on hankittu Tampereelta.
Nykytila: Toiminnassa oleva sähköä tuottava voimalaitos.
Luonti: 13.3.2008 Viimeisin muutos: 20.1.2016
Tutkimukset
Minna Lehtola inventointi 2007
Huomautuksia: Lestijoen vesirakenteiden inventointi 2007. Himangan ja Kannuksen alue. Länsi-Suomen ympäristökeskus. Inventointikertomuksen kohdenumero 217 10.
Inventointi liittyi Lestijoen alaosan kalataloudelliseen kunnostushankkeeseen.
Luonti: 13.3.2008
Pirkko Järvelä/K.H.Renlundin museo ja Tuula Heikkurinen-Montell tarkastus 2015
Huomautuksia: -ei kertomusta
Luonti: 20.1.2016
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.