Lindövikenin ja Kägravikenin välisellä kannaksella on ollut luode-kaakko -suuntainen veneenvetopaikka, nimeltä Lilldrage, joka esiintyy vuoden 1705 Kägran, Kivitokin, Kårbölen ja Knopkägran aluekartassa.
Tenhola-Bromarv -tie katkaisee vetotaipaleen korkeimmalla kohdalla. Etelärinteen jyrkällä osalla on sammaloitunut serpentiinipolun pätkä, joka voi liittyä vetotaipaleeseen. Polusta on 40 m pitkä osuus jäljellä, sillä tieleikkaus on tuhonut osan. Polun leveys on noin metrin ja sitä reunustavat sammaloituneet kivet alarinteen puolella.
Jouni Taivainen/Tammisaaren museo inventointi 2008
Huomautuksia: Tammisaari Tenhola rantakaavainventointi kohde 34 s. 44
Luonti: 25.8.2008
Friberg / Länsi-Uudenmaan museo tarkastus 2024
Huomautuksia: Tarkastus, kohteen koordinaatteja muokattu ja kohde rajattu. Veneenvetopaikan alaosaan oli kerätty suuri määrä kuivunutta kaislikkoa, mahdollisesti läheiseltä uimarannalta.
Luonti: 8.11.2024
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.