Asuinpaikka sijaitsee Nietoon kylämäen eteläpuolella, Kolokorvesta laskevan ojan länsirannalla, Kerkkoontien molemmin puolin olevalla pellolla. Paikalta on löytynyt tien länsipuolelta noin 50 x 35 metrin laajuiselta alueelta runsaasti kvartsia suhteellisen loivasti etelään laskevalta pellolta. Suurin osa löydöistä oli keskittymänä pellon alemmalla osalla, mutta muutamia oli myös lähempänä Sikomäelle johtavaa tilustietä. Yksi kvartsi on löytynyt Kerkkoontien itäpuolelta, läheltä em. ojaa.
Luonti: 31.10.2008 Viimeisin muutos: 13.11.2008
Tutkimukset
Petro Pesonen inventointi 2008
Löydöt: KM 37479
Huomautuksia: Kohde löytyi Askolan osayleiskaavainventoinnissa 17.10.2008. Asuinpaikka sijaitsee Nietoon kylämäen eteläpuolella, Kolokorvesta laskevan ojan länsirannalla, Kerkkoontien molemmin puolin olevalla pellolla. Paikalta löytyi tien länsipuolelta noin 50 x 35 metrin laajuiselta alueelta runsaasti kvartsia suhteellisen loivasti etelään laskevalta pellolta. Suurin osa löydöistä oli keskittymänä pellon alemmalla osalla, mutta muutamia oli myös lähempänä Sikomäelle johtavaa tilustietä. Yksi kvartsi on löytynyt Kerkkoontien itäpuolelta, läheltä em. ojaa.
Luonti: 13.11.2008 Viimeisin muutos: 13.11.2008
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.