Kohde sijaitsee Lentiirajärven pohjoisosan Sääskenselän luoteisrannalla, Salmenniemen ja Kanasenniemen välisessä pienessä tylpässä niemessä, 0,7 km peruskarttaan merkitystä Salmenniemen talosta lounaaseen. Niemen ranta on kivikkoinen, rannassa on noin metrin korkuinen törmä. Kärki on muhkurainen, siinä kasvaa suuria mäntyjä, kauempana maa soistuu, siellä on pienempää mäntyä ja suopursua.
Niemeen tehtiin kymmenkunta koepistoa lapiolla. Kahdesta tuli hieman epämääräistä kvartsia mutta yhdestä, kolmen metrin päähän rantatörmästä, suurehko selkeä iskos. Pintaturpeen alla niemessä on kivikkoista hiekkaa. Mahdollinen asuinpaikka on pienialainen, maaston perusteella korkeintaan 10 x 5 metriä.
Luonti: 27.7.2010
Tutkimukset
Esa Suominen / Kainuun Museo inventointi 1997
Löydöt: KM 38355, kvartsia
Luonti: 27.7.2010 Viimeisin muutos: 2.8.2010
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.