Kaksoistaltan (KuM 6143) löytöpaikka on tasaista savipeltoa, jossa ei tarkastushetkellä havaittu mitään muinaisjäännökseen viittaavaa.
Vuoden 2024 inventoinnissa tarkastettiin löytöpaikka sekä sen ympäristöä. Läheisyyteen tehtiin muutamia kairauksia, joista havaittiin ainoastaan noin 20 cm paksu peltomultakerros. Löytöpaikan pohjoispuolella oli pienialainen alue, joka oli kynnetty. Tätä aluetta käytiin läpi silmämääräisesti, mutta siitä ei havaittu mitään merkkejä tai löytää, jotka viittaisivat kivikautiseen asuinpaikkaan tai muuhunkaan toimintaan alueella.
Luonti: 23.8.2010 Viimeisin muutos: 11.2.2025
Tutkimukset
Lauri Pohjakallio inventointi 1979
Luonti: 23.8.2010
Antti Purmonen, Jussi-Pekka Hiltunen & Kalle Luoto/Heilu Oy inventointi 2024
Luonti: 19.7.2024
Mikroliitti Oy/Timo Sepänmaa inventointi 2020
Huomautuksia: Siilinjärvi Valtatien 5:n parantamisen yleissuunnitelman suunnittelualueen välillä Siilinjärven keskusta – Lapinlahti Alapitkä arkeologinen inventointi 2020.
Peltoalue viljelyksessä, ei uusia havaintoja.
Luonti: 11.2.2025 Viimeisin muutos: 11.2.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.