Viitamäentien ns. Syvänmutkasta lähtee metsätie kohti ylärinnettä itään. Noin 60 m:n päässä Viitamäentiestä, metsätien pohjoispuolella on tien vieressä pieni laajennus, josta on otettu hieman hiekkaa, penkan korkeus noin 40 cm. Taltta on löytynyt tästä lapiolla hiekka otettaessa. Hiekka on karkeaa, väriltään samean ruskeaa. Turpeen alla maannoksen yläosassa mustaa hiiltä vajaan 10 cm:n kerros. Hiilikerroksen alaosa epätasainen. Ei normaalia podsolia. Leikkauksen yläpuolelle tehdyissä muutamassa lapionpistossa myös runsaasti hiiltä. Lähellä metsätietä, löytökohdan takana oja.
Luonti: 19.7.2012 Viimeisin muutos: 19.7.2012
Tutkimukset
Jouko Aroalho/Kuopion kulttuurihist.museo ja Päivi Kankkunen/Museovirasto tarkastus 2012
Löydöt: KM kvartsi-iskoksia 2 kpl
Huomautuksia: Noin 60 m:n päässä Viitamäentiestä, metsätien pohjoispuolella on tien vieressä pieni laajennus, josta on otettu hieman hiekkaa, penkan korkeus noin 40 cm. Taltta on löytynyt tästä lapiolla hiekka otettaessa. Kvartsi-iskos penkasta ja maasta. Hiekka on karkeaa, väriltään samean ruskeaa. Turpeen alla maannoksen yläosassa mustaa hiiltä vajaan 10 cm:n kerros. Hiilikerroksen alaosa epätasainen. Ei normaalia podsolia. Leikkauksen yläpuolelle tehdyissä muutamassa lapionpistossa myös runsaasti hiiltä. Lähellä metsätietä, löytökohdan takana oja.
Luonti: 19.7.2012 Viimeisin muutos: 19.7.2012
Ami Valta ilmoitus 2012
Löydöt: KM taltta
Huomautuksia: Taltta löytyi lapiolla saraa otettaessa pienen metsätien vierestä. Kohdassa myös turpeen alla vahva hiilikerros.
Luonti: 19.7.2012
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.