Kvartsi-iskoksen löytöpaikka Iso Arttajärvi (Stuorrâ Árttáájävri) 3 sijaitsee noin 30,9 km Ivalon kirkosta itäkaakkoon, Kippisjärvelle kulkevan Nangujärventien pohjoispuolella, noin 185 m Valolompolan ja Ison Arttajärven yhdistävästä sillasta pohjoiskoilliseen, Arttajärven eteläosassa. Järven eteläosassa on kaksi luoteeseen pistävää nimeä ja löytöpaikka sijaitsee eteläisemmän niemen lounaisosassa, niemen rantaa pitkin kulkevalla polulla, noin 5 m vesirajasta.
Alueen maaperä viettää loivasti länteen. Suojainen paikka soveltuisi hyvin esihistorialliselle asutukselle, joten löytöpaikan ympäristöön, etenkin sen koillis- ja itäpuolelle tehtiin muutamia koepistoja, mutta ne olivat löydöttömiä.
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.