Todennäköinen keskiaikainen/uuden ajan alun talonpaikka sijaitsee Luumäen kirkosta 14,5 km länsiluoteeseen Huhtiniemen kylässä lähellä Kivijärvestä Kymijokeen virtaavaa Väliväylää, sen pohjoisrannalla. Kohde on noin 300 metrin päässä rantaviivasta, loivan pohjoisrinteen alaosassa kylätien tuntumassa. Tarkastus tehtiin 28.4.2013 metallinimaisinharrastajien tapahtumassa Luumäen Huhtiniemen kyläaukeaman piirissä. Paikalta löytyi 1500- ja 1600-luvun kolikoita ja metalliesineitä, kuten vuoden 1584 Juhana III:n puoliäyrinen. Runsain löytöalue sijoittui kylätien ympäristöön. Alueen laajuus on noin 90x95 metriä. Löytöalueelle kaivettiin yksi koekuoppa. Koekuopassa oli paksuhko ruokamultakerros vähäkivisessä kohdassa, muokkauskerroksen alla tiivistä likamaaläikkiä ja palanutta savea. Koekuoppa sijaitsee lähellä kylätietä, sen pohjoispuolella. Paikalla on todennäköisesti Huhtiniemen vanhin kylätontti.
Muita samassa yhteydessä mitattuja löytökohtia: sinettisormus p=6759901, i=522699, mahdollinen soljen pala p=6759871, i=522853, hihnanhela p=6759871, i=522829. Lisäksi on löytynyt hopearahoja ja liitupiippu (koordinaatit mainittu tarkastuskertomuksessa). Jukka Luoto Etelä-Karjalan museosta on arvioinut löydöt ja niitä ei ole talletettu kokoelmiin.
Luonti: 28.10.2014 Viimeisin muutos: 29.10.2014
Tutkimukset
Ilkka Pyykkö tarkastus 2013
Löydöt: KM 40171 palanutta savea
Luonti: 28.10.2014
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.