Naarajoen hiekkapohjainen, mäntymetsää kasvava pohjoisranta, jossa aluskasvillisuutena sammalta, jäkälää, variksenmarjaa, puolukkaa ja mustikkaa. Alueen länsipuolella on Juppulansärkkä-niminen mäki. Rantatörmä on noin 0.7 metriä rantahiekkaa korkeammalla.
tehtiin koekuoppa, joka oli löydötön. Kuopassa noin 7 cm:n hiekkakerroksen alla oli savista silttiä. Hiekka veden alla on pääosin maatuvan kasvimassan peitossa. Iskoksen kohdalla noin 2 metrin päässä veden alla havaittiin rapautuneita kiviä.
Iskoksesta länteen on rantaviivan mutkan kohdalla metsässä tasainen ala, jonka keskelle, koordinaattipisteeseen 3664315, 7037960 tehtiin metri x metri kokoinen koekuoppa. Kuopasta huuhtoutumiskerroksen ja rikastumiskerroksen rajapinnasta löytyi kolme kvartsi-iskosta sekä kaksi hyvin pientä palaneen luun fragmenttia. Luufragmentit hajosivat säilytyksen aikana. Kuopassa oli myös kaksi rapautunutta kiveä. Maa oli paikoitellen likaista. Löytösyvyys oli noin 3 cm kuntan alapinnasta.
Luonti: 6.3.2015
Tutkimukset
Inga Nieminen inventointi 2013
Luonti: 6.3.2015
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.