Petäjäksen niemen länsipäässä Petäjäksen tien päässä on kahdessa kohtaa säilynyt jäänteitä ensimmäisen maailmansodan aikaisista puolustusvarustuksista. Pohjoisempi näistä sijaitsee lähellä rantaa aallonmurtajan länsipuolella. Täällä ryteikköisellä kalliorinteellä sijaitsee noin 15 m pitkä kivistä kylmämuurattu rintavarustus, jonka koillispäässä latomus jatkuu sivu ja selkäsuojaksi. Torjuntasuunta on luode.
Toinen varustus tästä 150 m kaakkoon Kompinlahden rantatörmällä entisen Kolmannen Petäjäksen sillan itäpuolella. Se on noin 10 m pituinen katkelma maahan kaivettua taisteluhautaa. Torjuntasuunta on etelälounaaseen. Viereinen vesialue on aiemmin ollut Toisen ja Kolmannen Petäjäksen välinen salmi.
Luonti: 17.6.2015 Viimeisin muutos: 17.6.2015
Alakohteet
Eteläinen varustus
Tyyppi: puolustusvarustukset, taistelukaivannot
Koordinaatit ETRS-TM35FIN P: 6790479 I: 200847
Kuvaus: Varustus on 150 m pohjoisemmasta varustuksesta kaakkoon Kompinlahden rantatörmällä entisen Kolmannen Petäjäksen sillan itäpuolella. Se on noin 10 m pituinen katkelma maahan kaivettua taisteluhautaa. Torjuntasuunta on etelälounaaseen. Viereinen vesialue on aiemmin ollut Toisen ja Kolmannen Petäjäksen välinen salmi.
Luonti: 17.6.2015
Tutkimukset
Arttu Tokoi tarkastus 2015
Luonti: 29.7.2015
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.