Kohde sijaitsee Liedon lounaisosassa, Savijoen etelärannalla, Kotiranta-nimisellä tontilla, sen rakennusten pohjoispuolella. Kyseessä on kallioon hakattu vanha rajamerkki. Kohde sijaitsee muutaman metrin päässä Savijoen penkasta. Hakkaus on tehty kallionnyppylälle, sen kohti jokea laskevaan sivuun. Hakkauksen paikka on melko piilossa suuren kuusen alla.
Kallioon on hakattu melko syvä ja selvä ristikuvio, joka on kooltaan n. 13 x 13 cm. Siitä noin 40 cm:n päässä on vuosiluku 1671. Tämän hakkauksen korkeus on n. 4 cm ja leveys n. 11 cm. Vuosiluku erottuu ristiä heikommin. Kallion vieressä on kenollaan suurehko kivenlohkare, joka saattaisi liittyä rajamerkkiin.
Kyseessä on Liedon Ketolan ja Vankion kylien raja, joka oli aikoinaan samalla myös Kahlojan ja Loukinaisten jakokuntien raja. Rajamerkki ei enää ole virallisesti käytössä.
Savijoen pohjoispuolella, noin 300 metriä kohteesta itään, Savijoen yläjuoksulle päin, on Kärpijoen mylly (rekisterinro 1000014351), jossa on myös kalliohakkauksia (vuosilukuja ja nimikirjaimia), vanhimmat 1600-luvulta.
Luonti: 18.8.2015 Viimeisin muutos: 18.8.2015
Tutkimukset
Sari Mäntylä-Asplund tarkastus 2015
Huomautuksia: Sari Mäntylä-Asplund 2015: Lieto Matinniitunkoski, arkeologisen kohteen tarkastusraportti.
Kohteesta oli ilmoittanut Turun museokeskukseen vuonna 2014 tutkija, FM Johanna Viitaharju.
Luonti: 18.8.2015
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.