Vanhan sahan koskella on tiettävästi sijainnut kaksi sahaa. Todennäköisesti sa-
hoista vanhempi on kuvattu Olof Mörtin karttaan (1698) ja sijaitsee tarkastetun kohteen itäpuolelle. Nuorempi saha (1747-1873) on ilmeisesti sijainnut vuonna 2015 tarkastetulla alueella. Nykyisin rannat ovat metsittyneet ja peittävät perkauskivikot.
Olof Mörtin 1698 mittaamassa Finpyyn kartassa nykyisen Vanhansahankosken alueelle on merkitty paikannimi Sahakoski. Vuonna 1747 Noormarkun kartano sai luvan rakentaa Sahakosken (nyk. Vanhansahankoski) rannalle kaksiraamisen sahan, ilmeisesti korvaamaan vanhan sahan. Sahakosken toiminta päättyi 1873. Saha sijoittui 1800-luvun alun kartan mukaan joen etelärannalle, nykyisten kolmen asuinrakennuksen tuntumaan. Koski raivattiin 1960-luvulla, jolloin kosken suuret kivet siirrettiin rantavyöhykkeelle suuriksi kasoiksi. Tässä yhteydessä ovat todennä-
köisesti tuhoutuneet sahan koskessa sijainneet jäännökset.
Koskialueen eteläpuolella sijaitsee kolme 1800-luvulle ajoittu-
vaa asuinrakennusta. Näiden ja kosken välillä on luonnonkivistä tehtyjä melko
kookkaita kiviraunioita ja aitoja. Kivirauniot saattavat olla peräisin paikalla si-
jainneen nuorempaan sahaan kuuluneista rakennuksista. Koskessa sijainneet
saharakennukset ovat todennäköisesti tuhoutuneet perusteellisesti 1960-luvun
kunnostustöissä, joista muistona koskenrannalla on korkeat kivikasat. Säilynei-
den kivirakenteiden luonteen ja merkityksen arvioiminen vaatii tarkempia tut-
kimuksia.
Luonti: 26.8.2015
Tutkimukset
Jari Heiskanen ja Kalle Luoto inventointi 2015
Luonti: 26.8.2015
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.