Vilmilän tervahauta 2 sijaitsee Sotkamon pohjoisnurkassa, Ristijärvi- Sotkamo -tien länsipuolella. Mainitulta tieltä kääntyy aivan kunnan rajan tuntumassa metsäautotie länteen. Muutama kilometri päätieltä kääntyy Vilmilään vievä pienempi metsäautotie, josta tervahaudalle vievä pienempi pistotie erkanee etelään. Tien päästä lähtee toistaiseksi
ajokelvoton tien pohja länteen, jonka varrella tervahauta sijaitsee. Toinen tervahauta sijaitsee muutama sata metriä itään tältä haudalta (Vilmilä). Tervahaudan metsäkuviolla kasvaa nuorehkoa sekametsää, maannos on kostean oloinen. Hauta on rakennettu jyrkkään rinteeseen soistuman yläpuolelle. Tervahauta erottuu hyvin maastossa ja se on nauhoitettu.
Tervahauta on säännöllisen muotoinen ja laakea, sen halkaisija on noin 16 metriä. Painauma keskellä on säännöllisen muotoinen ja syvä: Sen pohja on huomattavasti ympäröivää maastoa alempana. Halssi on suunnattu kohti suota ja se on useita metrejä pitkä. Haudan pinnat ovat ehjät, valleilla kasvaa harvakseltaan puita, haudan keskus on lähes puuton. Tervahauta erottuu selvästi maastossa.
Luonti: 10.1.2017
Tutkimukset
Oili Räihälä inventointi 2015
Huomautuksia: Sotkamon kulttuuriperintöinventointi 2015, MH-tunnus 179549, Vilmilä W.
Luonti: 10.1.2017
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.