Rajakankaan tervahauta sijaitsee Hyryn Mikitänpään kaakkoispuolella 100 m Kuhmon rajalta. Tervahaudan ympäristö on kuivaa kangasta, jonka ympäristössä on laajoja soistumia. Iso ja Pieni Särkijärvi jäävät tervahaudan länsipuolelle. Metsäkuvio, jolla tervahauta sijaitsee, on hakattu ja mätästetty. Kuusentaimia on istutettu ilmeisesti kesällä 2014. Kangas on täynnä hakkuujätettä. Sitä on kasattu myös rumasti selvästi nauhoitetun haudan päälle. Haudan ympärille ei ole jätetty minkäänlaista suoja-aluetta. Maata on muokattu valleihin saakka.
Tervahauta on pieni. Sen halkaisija on vain noin 10 m. Vallit ovat noin 0.5 m korkeat ja 2-3 m leveät. Painauma keskellä on muutamia kymmeniä senttejä syvä, mutta selvästi erottuva. Haudan halssi on suunnattu loivaan alarinteeseen kohti Kuhmoa. Halssi on 1.5 m leveä, voimakkaasti kapeneva ja noin neljä metriä pitkä. Syvyyttä sillä on toista metriä. Tervahaudan vallilta on maanpinta rikkoutunut pieneltä alalta ja kuntan alta pilkistää hiilenkappaleita. Muutoin hauta on aluskasvillisuuden ja hakkuujätteen peitossa.
Luonti: 12.1.2017
Tutkimukset
Oili Räihälä inventointi 2014
Huomautuksia: Hyrynsalmen ja Ristijärven metsätalousmaiden kulttuuriperintöinventointi 2014, MH-tunnus 172765.
Luonti: 12.1.2017
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.