Ensimmäisen maailmansodan aikaisia taistelukaivantoja metsätien varressa. Kaivantoja on hiekkaisessa maassa ympäristöstään loivasti kohoavilla dyyneillä tien suuntaisesti, sen länsipuolella.
Muinaisjäännösalueen pohjoisosassa on matalia vallimaisia maanmuotoja. Niistä on vaikea sanoa varmuudella, että ovatko ne peittyneitä puolustusvarustuksia vai luontaisia ilmiöitä.
Sitä vastoin muinaisjäännösalueen eteläosassa on selkeää, dyynin länsireunaan kaivettua, taistelukaivantoa noin 40 m matkalla. Varustuksen pohjoispää on matalaa, kaivannon ollessa 1,5 m leveä ja 70 cm syvä. Varustus kääntyilee noin 4 m välein.
Etelään päin mennessä varustus syvenee, ja se on pari metriä leveää ja reilun metrin syvyistä. Varustuksen itäpuolella on Mäntyniemeen menevä tieura noin 30 m päässä.
Luonti: 31.5.2018 Viimeisin muutos: 23.11.2020
Alakohteet
kaivannon pohjoispääty
Tyyppi: puolustusvarustukset, taistelukaivannot
Ajoitus: historiallinen, 1900-luku
Koordinaatit ETRS-TM35FIN P: 6834928 I: 210473
Luonti: 31.5.2018
Tutkimukset
Jasse Tiilikkala / Maanala Oy inventointi 2020
Luonti: 23.11.2020
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.