Kohde sijaitsee Valittulan Joutsjärven luoteisosassa, Ahosaaren etelärinteessä. Ahosaari on lounaasta koilliseen noin 80 m pitkä ja 50 m leveä, muodoltaan soikea. Profiililtaan seon kupera ja sileäpintainen. Kaakkoispuolella ja itäkärjessä on pari metriä korkea rantatörmä. Muuten rantarinteet laskevat suoraan järveen. Maaperä on kivistä hiekkamoreenia.
Paikalta on löytynyt 19.5.2018 metallinetsinnässä spiraalipäinen ketjunkantaja (KM 42700). Sen löytösyvyys kivikkoisessa maastossa oli noin 20 cm. Löytäjän havaintojen mukaan löytöpaikka on kiveys, jonka seassa on runsaasti hiiltä.
Kohde tarkastettiin 22.5.2020. Tarkastuksessa havaitun ihmisen rakentamalta vaikuttavan kiveyksen ja siinä havaitun hiili- ja nokipitoisen maan perusteella paikalla on todennäköisesti rautakautinen polttokalmisto, joten kohde on kiinteä muinaisjäännös. Muinaisjäännösrekisterissä kohteen eli ketjunkantajan KM 42700 löytöpaikan sijaintina oli aiemmin P 6821368 I 437076, mikä osuu järveen noin 30 m saaresta kaakkoon. Tarkastuksessa löytöpaikan sijainniksi määritettiin P 6821396 I 437041 (tarkkuus muutamia metrejä). Kohde on rajattu siten, että se sisältää löytökohdan yläpuolella rinteessä havaitun alueen, jolle kiveys näyttää ulottuvan. Kohteen sijainti on korjattu edellä esitetyn mukaisesti.
Luonti: 5.6.2018 Viimeisin muutos: 17.11.2021
Tutkimukset
Antti Bilund tarkastus 2020
Huomautuksia: Lahden kaupunginmuseo/Päijät-Hämeen alueellinen vastuumuseo tarkasti kohteen metallinetsinnässä 19.5.2018 löytyneen spiraalipäinen ketjunkantajan KM 42700 löytöpaikkana.
Luonti: 8.12.2020
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.