Pirunpelto sijaitsee Itäisellä Suomenlahdella, Hevossaarella. Kohde on saaren keskiosassa, avokallioalueen pohjoisrinteessä. Kohdetta ympäröi mäntykangas.
Pirunpelto on laajuudeltaan 20 m x 50 m, kivien halkaisija vaihtelee 20-50 cm.
Kivikentän kaakkoispuoliskon alueelle oli luonnonkivikkoon kaivettu seitsemän kuoppaa tai kuopannetta, joista isoimman, halkaisijaltaan 4-metrisen kuopanteen itäreunalle oli kasattu kivistä matala, vallimainen muodostelma. Pirunpeltoon kaivetuista kuopista ei löytynyt minkäänlaisia puu-, metalli- tms. rakenteisiin liittyviä jäännöksiä tai löytöjä ja kuoppien funktio ja niiden kaivamisen syy jäivät epäselväksi.
Luonti: 26.6.2018 Viimeisin muutos: 26.11.2018
Tutkimukset
Marita Kykyri tarkastus 2017
Luonti: 26.6.2018
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.