Sotaniitut-niminen peltoalue on lähes tasainen, hyvin loivasti etelään ja lounaaseen viettävä. Maaperä on hiesua. Koordinaattipisteen kohdalla oli noin 10 metrin säteellä melko runsaasti palanutta savea, kuonaa (josta osa raskasta, mahdollisesti pajakuonaa) sekä rapautuneita (ilmeisesti palaneita) noin nyrkin kokoisia kiviä. Metallinilmaisimella alueelta löytyi melko runsaasti takonauloja.
Löytöpaikkojen ja havaintojen perusteella paikalla on jossain vaiheessa sijainnut paja. Sen ajoituksesta ei ole tietoa. Vanhoihin karttoihin kohdalle ei ole merkitty rakennuksia.
Luonti: 26.3.2019
Tutkimukset
Hannu Poutiainen, Timo Sepänmaa inventointi 2018
Huomautuksia: Nokia Siuro, Linnavuori, Kulju osayleiskaava-alueen muinaisjäännösinventointi 2018.
Luonti: 26.3.2019
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.