Tervahauta sijaitsee kaakkoon, laajalle peltoalueelle laskevan rinteen yläosassa. Alueella on aiemmin kasvanut kuusimetsä, mutta puut on kaadettu 2010-luvun puolivälissä.
Tervahauta on pohja-alaltaan pyöreä ja sitä kiertää 3 m:n levyinen, enimmillään (alarinteen puoli) 80 cm:n korkuinen valli. Haudan keskusta on lähes tasainen ja sen alueella on jäljellä useiden kaadettujen kuusien kantoja. Tervahaudan halssin paikka ei ollut paikannettavissa, mutta on oletettavaa, että se on sijainnut haudan alarinteen puoleisella sivustalla kaakossa.
Luonti: 16.9.2019 Viimeisin muutos: 16.9.2019
Tutkimukset
Marita Kykyri tarkastus 2019
Luonti: 16.9.2019
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.