Vilja-auman pohja sijaitsee sammalpohjaisessa kuusimetsässä, paikallisten asukkaiden Tattarahoksi kutsuman etelään viettävän mäen ylärinteessä. Valkosentie (14720) kulkee kohteen kaakkoispuolella vain 150 m:n päässä ja siltä haarautuu etelään ajotie, joka kulkee aumanpohjasta vajaan 200 m:n päässä idässä.
Aumanpohja on tehty rinteeseen todennäköisesti luontaisen terassin reunalle, jonka leveys on parisen metriä ja korkeus 0,8–1 m. On mahdollista, että rinnettä on hieman tasoitettu ennen aumanpohjan rakentamista. Aumanpohjan itäpuolitse kulkee väliaikainen metsätie etelään.
Halkaisijaltaan pyöreä ja keskustastaan hieman kupera aumanpohjaa kiertää kivikehä. Rakenteen keskusta muodostuu kivisorasta. Aumanpohjaa kiertävään, yhden kiven levyiseen reunukseen on käytetty lohkomattomia, varsin tasakokoisia maakiviä, joiden halkaisija vaihtelee pääasiallisesti 20-40 cm. Rakenteen länsisivustalla on kivireunukseen kuitenkin käytetty myös edellä mainittua hieman pienempiä kiviä, jotka ovat kooltaan 10 x 10 cm, 15–10 cm ja 20 x 15 cm. Halkaisijansa (= 4 m) perusteella Tattarahon aumanpohjaa on käytetty syysviljan (ruis) säilyttämiseen.
Luonti: 16.9.2019 Viimeisin muutos: 5.12.2019
Tutkimukset
Marita Kykyri tarkastus 2019
Luonti: 16.9.2019
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.