Heitsaaren pohjoiskärjessä löytyi kivitaltta 1980-luvulla saaren kärjessä olevan huvilan ja - ja ulkorakennuksen puolesta välistä. Esine jäänyt löytäjän haltuun ja sittemmin kadonnut
Vuoden 2018 inventoinnin yhteydessä löytöpaikka alue tarkastettiin. Alue on mökin pihamaata, jossa risteilee polkuja. Polkujen pinnalta havaittiin kvartsi-iskoksia kahdella kohdalla: tenniskentän kaakkoislaidalla 1 kvartsi-iskos (N 6998052 E 405902) ja päärakennuksen lounaispuolelta 2 kvartsi-iskosta parin metrin päässä toisistaan (N 6998017 E 405891). Koekuoppia mökin pihapiiriin ei tehty. Löytöjä ei talletettu. Maaperä alueella on hiekkaa ja soraa, puusto pääasiassa mäntymetsää. Aivan ilmeisesti paikalla on kivikautista asuinpaikkaa, mutta vaatii tarkempia tutkimuksia. Paikasta noin 80 m, 180 ja 400 m lounaaseen, samalla niemellä todettiin inventoinnissa kolme kivikautista asuinpaikkaa (kohteet 23 - 25).
Luonti: 22.11.2019 Viimeisin muutos: 22.11.2019
Tutkimukset
Timo Sepänmaa inventointi 2018
Huomautuksia: Kivijärvi. Kivijärven vesistöjen rantaosayleiskaavan muutos- ja päivityshankkeen muinaisjäännösinventointi 2018
Luonti: 22.11.2019
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.