Jämsän Kaukialan kylään kuulunut torpan paikka. Se on merkitty vuoden 1842 pitäjänkarttaan 2144 06 nimellä Partalan torppa ja on todennäköisesti syntynyt 1786. Ojan mukaan tila on hävinnyt 1800-luvun ensimmäisellä vuosikymmenellä, eikä hän mainitse uudelleen asuttamisesta. Vuoden 1842 kartalla torppa kuitenkin esiintyy. Kohteen pihapiiri on pääasiassa avointa ja rakennuskanta vanhahkoa, joten alueella on todennäköisesti säilynyt varhaisempia kulttuurikerroksia lukuun ottamatta talon kaakkoispuolelle kaivettua lampea jonka ympärillä oli raivattua kivikkoa. Paikalle on vuoden 1961 peruskartassa merkitty kaksi asuinrakennusta.
Mäki-Savosta pohjoiseen kohti Ala-Partalaa johtavan tien länsipuolella havaittiin myös muutamia kuoppia. Näistä ei havaittu mitään merkkejä muusta kuin maanotosta, joten kuoppien oletettiin syntyneen tien tasaukseen otetusta maasta, eikä niitä ole listattu kohteiksi
Luonti: 9.11.2021
Tutkimukset
Tuija Väisänen, Heli Lehto inventointi 2021
Luonti: 9.11.2021
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.