Maunujoen rannalla sijaitseva matala, soikeahko kivilatomus. Latomuksen mitat ovat 1,4 x 1,5 metriä ja pitempi sivu on itä-länsi-suuntainen, korkeudeltaan n. 0,3-0,4 metriä. Kivikerroksia lato-muksessa on yksi. Keskiosassa on pystyssä laakakivi, joka ei ole huomattavasti muita kiviä isompi tai erottuvampi.
Latomus voi mahdollisesti olla kiinteistöjen välinen rajamerkki. Vuoden 1970 topografikartassa latomuksen lähistöltä kulkee kiinteistön raja.
Luonti: 13.1.2022
Tutkimukset
Emilia Jääskeläinen inventointi 2021
Huomautuksia: MH
Luonti: 13.1.2022
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.