Lapin kulttuuriympäristöt tutuiksi -hankkeen inventoinnissa huomioitu venäläisten sotavankien hauta jatkosodan ajalta. Oulusta tuotiin Länsimaalle venäläisiä sotavankeja savottatöihin jatkosodan aikana. Sotavankeja oli 11 kpl ja he kuolivat sienimyrkytyksiin. Risti tuotiin kummulle 1948.
Hautapaikka sijaitsee Länsimaan kangasmaastossa. Noin 50 metrin päässä on metsäautotie. Aidattu alue on 4m x 7m kokoinen. Ympärillä on sekametsää.
Luonti: 18.1.2022 Viimeisin muutos: 14.5.2024
Tutkimukset
Arja Hautamäki, Tapani Ylimartimo inventointi 2006
Huomautuksia: LKYT-hanke, Simo.
Luonti: 18.1.2022
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.