Sijaintipaikka on Espoon sisäsaaristossa Soukanniemen länsipuolella Staffan -saaresta lounaaseen veneväylän länsipuolella ja noin 30 metriä punaisesta viitasta länteen.
Puurunkoisen aluksen hylky, jonka pituus on 15-20 metriä. Runko on kaatunut vasemmalle kyljelle. Keula osoittaa länteen ja perä itään. Alus on ollut tasasaumainen. Perä on hajonnut. Perän takana pohjassa on melko hyväkuntoinen ruori koneistoineen. Näkyvillä on pumpun putki keskilaivasta perän suuntaan. Masto on mennyt poikki melkein kannen tasalta, vain pieni osa on jäljellä. Muuta mastoa ei ole havaittavissa. Keularangan päässä on metallinen rengas. Hylyssä on puinen, mahdollisesti jonkinlaisen kottikärryn tms. pyörä. Tämä on alunperin ollut ruumassa, mutta joku on nostanut sen kannelle (havainto 2023).
Hylky on löytynyt 2014 viistokaikuluotaimen avulla kalastajan toimesta. Hylystä on tieto hylyt.netissä. Suomen meriarkeologinen seura kuvasi 2023 hylystä 3D -mallin, josta puuttuu oikea kylki ulkopuolelta. Malli on osoitteessa https://sketchfab.com/mas-fi (Shipwreck Staffan IV Espoo). Seura arvioi hylyn olevan peräisin 1800-luvulta tai 1900-luvun alkupuolelta.
Luonti: 15.1.2024 Viimeisin muutos: 15.1.2024
Tutkimukset
Topi Sellman ilmoitus 2024
Luonti: 15.1.2024 Viimeisin muutos: 15.1.2024
Suomen meriarkeologinen seura ry tarkastus 2023
Huomautuksia: hylky kuvattiin ja hylystä tehtiin 3D-mallinnus
Luonti: 15.1.2024
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.