Alue on noin 15 vuotta sitten avohakattu ja äestetty metsäpalsta, jolla kasvaa mäntytaimikko. Löytöalueen maaperä on hienoa hiekkaa. Kohde löydettiin tarkastettaessa kahta 5p-lidarvisualisoinnista havaittua mahdollista asumuspainannetta Kurraissuon luoteispuolella sijaitsevan kankaan etelälaidalla. Painanteet eivät varsinaisesti hahmotu maastossa, mutta niiden eteläpuolen äestysurien vielä paljaista kohdista paikannettiin noin 20 metrin matkalta yhdeksän kvartsi-iskosta sekä palaneita kiviä kolmena sikermänä. Löytöjen perusteella kohteen voinee tulkita asuinpaikkapinnaksi. Kohde on vaurioitunut, sillä alue on äestetty avohakkuun (suoritettu n. 2009-2012) yhteydessä.
Löytösikermien pohjoispuolelta hahmottuvat painaumamaiset maastonpiirteet eivät vaikuttaneet paikan päällä tarkasteltuna asumuspainanteilta.
Kohteelle on annettu suuntaa antava aluerajaus, mutta kohteen laajuuden tarkempi selvittäminen vaatii jatkotutkimuksia, koska sitä ei voi tulkita vaan pinnalle näkyvien merkkien perusteella ja äestysurat ovat ehtineet umpeutua puolessatoista vuosikymmenessä.
Luonti: 21.10.2024
Tutkimukset
J. Ikäheimo tarkastus 2024
Huomautuksia: Ei erillistä tarkastusraporttia.
Luonti: 21.10.2024 Viimeisin muutos: 21.10.2024
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.