Tarkastus 2024:
Halkosaaren lakialueella, iäkkäässä metsässä, havaittiin vanha maakellarin tai muun ulkorakennuksen (eläinsuojan?) kylmämuurattu kivijalka, joka on koottu suurista luonnonlohkareista. Kivijalan rajaaman sisätilan ala on silmämääräisesti arvioiden noin 5 x 5 m. Kivijalka on yhden lohkareen syvyinen. Lohkareita on myös kivijalan sisällä, ehkä sisätilan kohdalla olleen kuopan täytöksi myöhemmin tuotuina. Kivet ovat sammalen ja jäkälän peitossa, ja rakennusjäännöksen kohdalla kasvaa myös harvaa vesakkoa. Jäännöksen päällä ei kasva vanhoja puita, mutta aivan sen vieressä on pari noin satavuotiasta puuta, jotka saattavat olla rakennusta nuorempia. Rakennus ei erotu vuoden 1947 ilmakuvassa, jolloin sen paikka on ollut pohjoisen puolella olleen pellon äärellä puiden katveessa, eikä sitä ole merkitty 1800- ja 1900-luvun karttoihin. Todennäköisimmin paikalla ollut rakennus on rakennettu 1800-luvulla tai myöhäisintään 1900-luvun alussa, ja liittyy Halkosaaressa olleeseen Nisulan torppaan. Halkosaaren 1800-lukua vanhemmasta käytöstä ei ole tarkempaa tutkimustietoa. Saaren nimi on iäkäs, sillä se on merkitty jo Pietarsaaren pitäjänkarttaan vuodelta 1709. Alue on ollut kyröläisten kausiluonteisen majakalastuksen piirissä keskiajalta 1600-luvulle.
Luonti: 14.1.2025 Viimeisin muutos: 15.1.2025
Tutkimukset
Janne Rantanen (Seinäjoen museot) tarkastus 2024
Huomautuksia: Halkosaaren asemakaavan muutoksen vuoksi 21.5.2024 tehty maastokäynti. Valokuvattu.
Luonti: 14.1.2025
Teemu Tiainen & Sinikka Kärkkäinen (Heilu Oy) inventointi 2024
Huomautuksia: Halkosaaren arkeologinen inventointi 2024. Ei kohdekorttia, mainittu raportissa yleisten maastohavaintojen joukossa.
Luonti: 14.1.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.