Kalmosaari sijaitsee Ylä-Keyritty-järvellä, 15,5 km Rautavaaran keskustasta koilliseen. Metsäkartanon leirikeskus on saaresta 800 metriä itään. Kalmosaaren keskiosassa harjanteen päällä on kuoppa, jonka halkaisija on 3 metriä ja syvyys 1,2 metriä. Kuoppaa ympäröi matala valli, jonka leveys on metri ja korkeus 20 cm. Kuopassa erottui selvä huuhtoutumiskerros ja normaali podsolimaannos, nokea tai hiiltä ei ollut näkyvissä, joten kyseessä ei ole miilukuoppa. Kuopan itäpuolella, vallissa kiinni, on lisäksi pyöreä painanne, halkaisija 1,5 metriä ja syvyys noin 30 cm. Tästä noin 30 metriä luoteeseen on harjanteen kyljessä myös kuoppa, kuoppa 2. Sen halkaisija on 2 metriä ja syvyys metri. Alue on hiekkapohjaista mäntykangasta.
Kuoppien sijainti on pyyntikuopille ominainen, mutta kuoppia on vain kaksi, joten varsinaisesta pyyntikuoppaketjusta ei voi puhua. Kuoppien luonne selviää vain kaivaustutkimuksella.
Kuopat rajattiin erillisiksi muinaisjäännösalueiksi, rajaukset sisältävät 3–5 metrin suoja-alueen, koska kuoppien paikannus perustui gps-mittaukseen, ne eivät näy vanhemmassa ilmalaserkeilausaineistossa. |