Honkala sijaitsee Kälviän tila on ollut asutettuna yhtäjaksoisesti viimeistään vuodesta 1752 lähtien. Alueella on runsaasti kiviaitoja sekä vanhojen että edelleen käytössä olevien peltojen reunoilla. Kiviaidoille tyypilliseen tapaan Honkalankin kiviaitoihin on aikojen kuluessa purettu aukkoja niin kulkemista kuin rakentamistakin varten ja niistä on otettu kiviä eri tarkoituksiin.
Kiviaidoista kookkain ja pisin (pääkohde) on noin 250 metriä pitkä, mutta epäyhtenäinen. Sen keskivaiheilla kiviaidan reunassa on vanha riihen kiuas ja jäänteitä puretusta riihestä. Mielenkiintoisin kivirakenteista on röykkiömäinen hyvin kookas kivirakenne hieman ylempänä pienen kallioalueen reunalla (kiviaita 2 alakohde). Kivirakenteen pituus on noin 30 metriä, leveys 3-4 metriä ja korkeus noin 60-80 cm. Se poikkeaa rakenteeltaan täysin seudun kiviaidoista eikä ole ladottu yhtä huolellisesti. Alueella on enemmänkin kiviaitoja, joita tässä vaiheessa ei ole vielä kartoitettu.
Luonti: 4.4.2025 Viimeisin muutos: 4.4.2025
Alakohteet
Kiviaita 2
Tyyppi: kivirakenteet, kiviaidat
Koordinaatit ETRS-TM35FIN P: 7082414 I: 330513
Kuvaus: Röykkimäinen kiviaita kallionreunassa
Luonti: 4.4.2025
Kiviaita 3
Tyyppi: kivirakenteet, kiviaidat
Koordinaatit ETRS-TM35FIN P: 7082428 I: 330302
Kuvaus: Kiviaidan pituus noin 60 metriä.
Luonti: 4.4.2025
Kiviaita 4
Tyyppi: kivirakenteet, kiviaidat
Koordinaatit ETRS-TM35FIN P: 7082452 I: 330252
Kuvaus: Kiviaidan pituus noin 130 metriä
Luonti: 4.4.2025
Tutkimukset
Lauri Skantsi/K.H.Renlundin museo tarkastus 2025
Luonti: 4.4.2025
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.