Alakoski (Vyelemuškuoškâ) on Juutuanjoen viimeinen koski Inarin kirkonkylän pohjoispuolella ennen kuin se yhtyy Inarijärveen. Kivikautiseen asuinpaikkaan viittaavia löytöjä on havaittu Juutuanjoen kaakkoisrannalla, Alakosken alapuolella, noin 150 m Juutuanjoen sillasta ylävirtaan. Kvartsi- ja kvartsiitti-iskosten löytöpaikka on metrin korkuisella rantaterassilla, terveystalon ja kunnan vuokratalon välissä sijaitsevassa entisessä venevalkamassa.
Vuoden 2008 inventoinnin aikana todettiin, että terassin rannalla kulkevan Oi Juutua-retkeilypolun pintaan on tuotu soraa muualta eikä entisen venevalkaman kohdalta löytynyt enää mitään muinaisjäännökseen viittaavaa. Rantaterassille tehdyt koepistot olivat löydöttömiä. Sen sijaan terassilta havaitiin muutamia hirsikämppien pohjia, jotka saattavat liittyä alueen metsätöihin ja savotoihin. On todennäköistä, että rantatörmän asuinpaikka on sortunut suurelta osin Juutanjokeen.
Luonti: 13.12.1996 Viimeisin muutos: 29.10.2008
Tutkimukset
Aki Arponen tarkastus 1989
Löydöt: KM 25460:1-3
Huomautuksia: Löydöt: kvartsi-iskoksia, -ydin ja kvartsiitti-iskoksia.
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 4.10.2004
Hannu Kotivuori tarkastus 2002
Luonti: 24.7.2003
Eija Ojanlatva inventointi 2008
Huomautuksia: Inarijärven osayleiskaava- ja Inarin kirkonkylän asemakaava-alueen arkeologinen inventointi 2008. MV ja MH.
Luonti: 29.10.2008
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.