Asuinpaikka sijaitsee Kankarisveden pohjoisosassa, Vuohiselän lounaisrannalla olevan Aittovuoren länsirannalla. Paikka on aivan rannassa, loivassa rinteessä ja sen harjalla, mökkikylän alueella.
Vuoden 1994 inventoinnissa tehtiin löytöjä harvakseltaan koko niemen itärannalla alkaen rantavedestä noin 105 metrin korkeustasolle asti.
Mökkikylän rakentaminen ja maansiirtotyöt rikkoneet suuren osan asuinpaikasta. Mökkien välissä on kuitenkin jäljellä koskematonta aluetta.
Luonti: 12.3.1997 Viimeisin muutos: 12.8.2011
Tutkimukset
Timo Jussila inventointi 1994
Löydöt: KM 28269
Huomautuksia: Timo Jussila: Jämsän ja Jämsänkosken kaupunkien muinaisjäännösten inventointi 1994, kohde 50.
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 21.10.2005
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.