Löytöpaikka on Tornionjoessa Tornion kaupungin kohdalla Suensaaren itäpuolella ns. vanhan sillan ja uuden sillan välisellä alueella noin viiden metrin syvyydessä, "lähempänä vanhaa siltaa ja maanpuolta".
Ankkurin löysi harrastajasukeltaja Pekka Vanninen 28.8.1997. Hän ilmoitti löydöstä Tornionlaakson maakuntamuseoon. Kyseessä on metallinen ankkuri, jossa on puutukki. Tukin pituus on 148 cm. Metallinen varsi eli valin on 129 cm pitkä ja haaraosa 87 cm leveä. Ankkurikettingin kiinnittämistä varten ankkurissa on sakkeli.
Ankkuri jäi löytäjän haltuun.
Luonti: 10.12.2001 Viimeisin muutos: 17.7.2013
Tutkimukset
Nordberg Henri ilmoitus 1997
Huomautuksia: 3.9.1997
Luonti: 10.12.2001
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.