Anterovaara sijaitsee Kemijoen itäpuolella ja Akkunusjoen eteläpuolella. Anterovaara on Sivakkavaarasta pohjoiseen pistävä harjanne, jonka korkein kohta on yli 40 metriä merenpinnan yläpuolella. Anterovaaran pohjoisosan läpi kulkee Lautiosaaresta Sompujärvelle maantie 9262. Tien pohjoispuolella on vanha kaatopaikka ja eteläpuolella laaja, maisemoitu sorakuoppa. Alue on mäntyä kasvavaa hiekkakangasta.
Anterovaara 1 -keittokuoppakohde on osa Anterovaaran laajaa muinaisjäännösaluetta (kohteet Anterovaara 1-6) ja se sijaitsee vaaran pohjoisosassa, luoteseen laskevalla rinteellä, maantien pohjoispuolella. Paikalla on halkaisjaltaan 1,6 metriä ja syvyydeltään 0,3 metriä oleva keittokuoppa.
Vuoden 2017 sähkölinjainventoinnin yhteydessä kohde laajeni oleellisesti ja metsänuudistuksen seurauksena mätästysalueelta löytyi kvartsi- ja kvartsiitti-iskoksia noin 70 x 150 m alueellta. Lisäksi alueella on myöhäisiä kuoppia, jotka ovat todennäköisesti hiekanoton tarkistuskuoppia.
Luonti: 13.12.1998 Viimeisin muutos: 8.6.2020
Tutkimukset
Timo Ylimaunu inventointi 1995
Löydöt: ei löytöjä
Luonti: 19.11.2004
Vesa Laulumaa inventointi 2017
Löydöt: KM 41355:1-2
Luonti: 17.6.2019
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.