Röykkiö sijaitsee etelään laskeutuvassa metsäisessä rinteessä lähellä vainiota ja pihamaita. Röykkiö näyttää olevan kasattu osaksi maapohjalle ja osaksi kallionnokkaa vasten. Röykkiön läpimitta itä-länsi-suunnassa on 9,0 metriä ja pohjois etelä-suunnassa ehkä 7,4 metriä. Eteläinen laita vaikutti olevan hieman sekava, minkä vuoksi leveysmitta on epävarma. Suurin korkeus on noin 0,6 metrin luokkaa. Röykkiön pohja-alan muoto on melko säännöllisen soikea.
Luonti: 8.3.2000 Viimeisin muutos: 13.5.2015
Tutkimukset
Tyarktika ei määritelty 0
Huomautuksia: v-s sl 670
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 8.3.2000
Esa Laukkanen inventointi 2013
Huomautuksia: Esa Laukkanen, Kemiönsaaren Kemiön arkeologinen inventointi vuosina 2011 ja 2013. Varsinais-Suomen maakuntamuseo. Kohde 35 Björkhaga.
Luonti: 13.5.2015
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.