Asuinpaikka sijaitsee Siikajoesta noin 300 m länteen, kansakoulusta noin 400 metriä eteläkaakkoon. Alue on loivasti itään, kohti jokea laskevaa hiekkavaa peltoa ja Pirttikankaan talon pihapiiriä. Maaperä alueella on hiekkaa, pellot vähäkivistä hiekkamultaa. Talon eteläpuolelta on löydetty puolenkymmentä kvartsi-iskosta ja -lohelmaa sekä palanutta kiveä. Palaneita kiviä on havaittu myös pelloilla aivan pihan lähellä. Löydöt on jätetty paikoilleen. Alueelta on tietoja myös kadonneista kiviesinelöydöistä.
Luonti: 13.12.2001 Viimeisin muutos: 6.7.2009
Tutkimukset
Mika Sarkkinen inventointi 1996
Huomautuksia: Pirttikankaan tyhjillään olevan päärakennuksen eteläpuolella olleesta perunamaasta tavattiin inventoinnin yhteydessä puolenkymmentä kvartsi-iskosta ja -lohelmaa sekä palaneita kiviä. Pelto sijaitsi aivan talon vierellä ja talon suuntaisena. Palaneita kiviä ha-
vaittiin myös talon itäpuolisilla pelloilla aivan pihan lähellä. Havaitut löydöt jätettiin paikoilleen. Hyvölänrannan Kivelässä (n. 6 km Pyhännälle päin) asuva Pirttikankaassa lapsuutensa viettänyt talon tytär Anna Turunen kertoi Isänsä Eemeli Karppisen, ehkä mui-
denkin, löytäneen useita kiviesineitä talon pelloista. Esineet ovat kulkeutuneet hukan teille talon perillisten mukana.
Kohde tarkastettu: 11.6.1996
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 31.12.2004
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.