Paikka sijaitsee Turpeensalmen sillasta 2.9 km N, Valkeistenniemen luoteiskulmassa, Nyhermänselän pohjoispuolella, Kolarinsaaren eteläpuolella olevan kapean alavan kannaksen Valkeistenniemestä erottavan kallioniemen laella, sen lounaisreunalla.
Luonti: 3.12.1998 Viimeisin muutos: 7.12.1998
Tutkimukset
Timo Jussila inventointi 1998
Löydöt: KM 30901:1-2
Huomautuksia: Sijainti: Paikka sijaitsee Turpeensalmen sillasta 2.9 km N, Valkeistenniemen luoteiskulmassa, Nyhermänselän pohjoispuolella, Kolarinsaaren eteläpuolella olevan kapean alavan kannaksen Valkeistenniemestä erottavan kallioniemen laella, sen lounaisreunalla.
Huomiot: Mieskallio on muinainen saari, n 100 x 100 m kokoinen kalliomäki, keskellä kapeaa vesireittiä Suvakselta Paljakalle. Kallion laella, sen lounaisreunalla on kallionkolossa n. 10 x 10 m alue jossa kallion päälle on kerrostunut hiekkaa (yli 25 cm paksulti). Tässä "kalliopainanteessa" on asuinpaikka. Löydöt tulivat parista koekuopasta, jossa havaitsin myös likamaata. Paikka on koskematon ja ehjä.
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 3.12.1998
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.