Löytöpaikka sijaitsee eteläisemmällä Tikansaarella, saaren keskellä olevan pienen suoputuran länsirannalla, mäntyä kasvavalla kannaksella. Paikalla on halkaisijaltaan 5-metrinen, mahdollinen asumuspainanne, johon tehdystä koekuopasta löytyi epämääräistä kvartsia.
Luonti: 20.11.2002 Viimeisin muutos: 8.1.2003
Tutkimukset
Petro Pesonen inventointi 2002
Löydöt: KM 33515 kvartsia
Huomautuksia: Kohde löytyi Liperin inventoinnin yhteydessä 11.6.2002. Mukana olivat lisäksi arkeologi Eeva-Riitta Majoinen, inventointiharjoittelija Tiina Tuononen ja venekuski Raimo Virkkunen. Löytöpaikka sijaitsee eteläisemmällä Tikansaarella, saaren keskellä olevan pienen suoputuran länsirannalla, mäntyä kasvavalla kannaksella. Täällä on hyvin matala, pyöreähkö painauma, halkaisijaltaan noin 5 metriä, jota epäiltiin mahdolliseksi asumuspainanteeksi. Tein painanteeseen koekuopan: maaperä oli soraa ja joukossa oli pari epämääräistä kvartsia, jotka otettiin kuitenkin talteen. Tein toisen koekuopan samaan painaumaan, maa oli soraa ja maassa oli mahdollisesti haperoa palanutta luuta joukossa - havainto jäi kuitenkin epävarmaksi. Kolmannesta koekuopasta ei löytynyt mitään. Painanteen kohta on ainoa kivetön kohta harjanteella. Mahdollisesti paikalla voi olla kivikautinen asuinpaikka, tähän voi viitata myös Parikasta muistitiedon mukaan löytynyt kiviesine.
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 3.1.2003
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.