Lillskärin eteläosan korkeimmalla kohdalla sijaitsee kaksi jatulintarhaa. Toinen jatulintarhoista on osittain vahingoittunut ja ilmeisesti vanhempi kuin toinen. Toinen on paremmin säilynyt ja turistien käymä kohde. Sen lähelle on tehty viime vuosina muitakin kivirakennelmia.
Luonti: 29.3.2001 Viimeisin muutos: 10.3.2008
Tutkimukset
Bengt Wiklund & Börje Sjöblom tarkastus 1995
Huomautuksia: Luettelossa Stubben, Lillskär 1, nr 23 och 24 jungfrudansar
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 10.3.2008
Jaakko Tiala kartoitus 1984
Huomautuksia: Maanmittaushallituksen täydennyskartoituksessa 1984 todettu ja Museovirastoon ilmoitettu yksi jatulintarha (mm. teknikko Jaakko Tiala)
Luonti: 1.1.1900 Viimeisin muutos: 10.3.2008
Ladattava tiedosto saattaa sisältääkuvia, karttoja tai muita sisältöjäjotka ovat tekijänoikeuksin suojattuja. Tiedoston tekijänoikeudet kuuluvat tutkimusraportin tekijälle ja muille raportissa mainituille tahoille. Sisällön jatkokäyttöävarten on hankittava lupa tekijänoikeuksien haltijalta.